Іміджборд

Матеріал з Файна Меморії
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іміджборд анг. imageboard, «дошка зображень», також чан від анг. channel — різновид веб-форума орієнтований на прикріплення до повідомлень графічних файлів.

Як правило, іміджборди побудовані за подібною схемою і складаються з декількох тематичних розділів (або дошок), в яких містяться треди (теми), що складаються з постів (повідомлень) від різних користувачів. Перші іміджборди з'явилися в Японії, тож багато дошок у не-японському Інтернеті присвячені саме японській культурі, аніме та манзі. Спільноти іміджборд являються генераторами інтернет-мемів.

Особливістю іміджбордів є примусова анонімність — на сайті відсутній механізм реєстрації. Усі ваші повідомлення будуть підписані як "Анонім", тобто "Безіменний" (якщо лише ви самі не впишете якесь інше слово). Це дає особливу свободу спілкування, завдяки якій ви можете писати будь що, не боячись думки оточуючих — бо ніхто не дізнається хто ви є насправді!

Незважаючи на схожість слів, іміджборди не мають відношення до іміджу. Хоча обидва слова походять від англійського image (зображення, копія, образ).

Особливості[ред.]

Іміджборди відрізняються від інших типів форумів за кількома параметрами.

  • анонімность — користувачі іміджборд, як правило, позбавлені від необхідності реєстрації і тому анонімні (хоча, існують тріпкоди (псевдореєстрація) для ідентифікації повідомлень від однієї людини).
  • прикріплення файлів — можливість прикріпити до кожного повідомлення файл (рідше — декілька файлів). Зазвичай можна прикріплювати лише графічні файли, але зустрічаються й інші варіанти, наприклад прикріплення файлів flash або Mp3. Прикріплені файли зберігаються на сервері іміджборда.
  • обмежена кількість тем (тредів) — кожен розділ іміджборда може містити не більше певної кількості тредів. Нове повідомлення в треді піднімає його вгору дошки. При створенні нового треда останній тред дошки, тобто той, в який писали найдавніше, видаляється або архівується.

Вигляд[ред.]

Класичний іміджборд, побудований за принципом японського Futaba Channel, має форму для створення тредів/відповіді у тред згори, і перелік тредів нижче.

Форма відповіді[ред.]

приклад форми відповіді

Класична форма має поле для імені (інколи вимкнене), куди можна вписати будь-яке ім’я. Не дивлячись на наявність цього поля, використовувати ім’я на іміджборді є моветоном і не вітається серед завсідників.
Друге поле — поле е-мейлу. Насправді головна функція поля — зовсім не е-мейл, а Sage, що з японської перекладається як „Опускаю“. Докладніше про це в розділі „Механізм роботи“
Третє поле — назва теми. Тема може бути будь-яка, але вона не обов’язкова.
Поле для власне відповіді. Підтримує форматування, про яке нижче.
Файл — завдяки цьому полю до повідомлення легко прикріплюється файл. Тип і максимально дозволений розділ файлу зазвичай прописаний у правилах.
Пароль — необхідний для видалення повідомлення або файлу. Пізніше поруч з повідомленням треба буде обрати чекбокс, а в правому нижньому кутку натиснути „Видалити“.
Правила — короткий опис правил постингу.

Треди[ред.]

Треди — це теми, як їх називають на іміджбордах. На сторінці іміджборду треди показані першим повідомленням, яким цей тред було створене, і кількома останніми відповідями. Біля першого повідомлення є кнопка "Відповідь", або "Відповісти", або "Розкрити тред", по натисканню якої відкривається увесь тред і можна прочитати усі повідомлення, що є у треді. Внизу сторінки з тредами є нумерація сторінок.

Механізм роботи[ред.]

Механізм простий — для відповіді у тред достатньо написати текст у поле відповіді. Якщо ви відповідаєте у тред, який знаходиться не вгорі, то він піднімається на перше місце. Це називається „Бамп“ (Від аглійського "Bump", тобто "Bring up my post"). Якщо бампів було надто багато, то тред більше не підіймається: це називається "бамп-ліміт". Зазвичай він становить десь 200-300 бампів.
Для відповіді у тред без бампу використовується sage. Слово Sage (з великої чи малої літери значення не має) треба вписати замість свого е-мейлу.
Повідомлення, котрі тут називаються постами (від англійського post, тобто власне "повідомлення"). Пости не мають імені, але мають номер. Номер абсолютний, тобто нумерація йде від першого повідомлення на дошці, до останнього.
Використовуючи символи >>ХХХХ, де замість ХХХХ - номер посту, можна зробити посилання на цей пост, при натисканні на яке він буде виділятися серед інших, а якщо цей пост у іншому треді, то ви перейдете до нього. Посилання діють лише в рамках однієї дошки.

Історія[ред.]

Першим іміджбордом такого вигляду, який був описаний у статті, став www.2chan.net (або Futaba Channel). Першим же іміджбордом у світі був www.2ch.net.

Історично перший движок для іміджборда — futaba, він використовується в futaba channel, написаний на PHP. На ньому ж, але модифікованому, працює перший американський іміджборд Форчан. В 2003 році з'явився англомовний форк futaba під назвою futallaby.

На сьогодні популярні движки wakaba/kareha (Perl) і основані на kusaba (PHP). Kusaba — написаний на PHP рушій (початкова назва скрипта Trevorchan), метою розробки якого було підвищення продуктивності роботи скрипта і створення загального консолідованого управління всіма дошками іміджборда.

31 серпня 2007 року творець Kusaba припинив розробку скрипта. Останньою версією Kusaba стала SVN r193. Зараз творець Kusaba займається аналогічним скриптом PYIB (Python). Роботу над скриптом Kusaba продовжують три незалежні групи розробників: Kusaba X [1], Kusaba 2 [2] і Serissa.

Активні україномовні іміджборди[ред.]

Посилання[ред.]

  • overchan — список основних не-японських іміджбордів
  • overchan v.2 — оновлений і повніший список не-японських іміджбордів
  • Український overchan — перелік українських іміджборд
  • X
  • Kusaba 2