Файна Меморія:Гайдлайнс
Привіт! Ласкаво просимо на Файну Меморію! Ми тут, аби зробити твоє перебування з нами найцікавішим, найповнішим і найпродуктивнішим. Для цього я хочу розказати тобі дещо про те, як у нас тут прийнято і як у нас тут не прийнято. Отже, почнемо.
Як ти вже знаєш, ми тут на ФМ займаємося графоманством вчимо нерозумних нубів різним мемам і мережевому фольклору. А до навчання, як до процесу розумово кропіткого і невдячного, треба ставитися серйозно, педантично і якось навіть трохи по-снобськи, але вирішувати тобі.
Якось ти дізнався про нас, почитав, тобі щось сподобалося, не сподобалося, ти оцінив усі за та проти й зареєструвався. Вітаю! Тепер ти один з нас. Добре це, чи погано, покаже час.
Ти зареєструвався. Логічно буде припустити, що ти зробив ця для того, щоб виправити або написати якусь статтю. Спробуємо навчити тебе це робити.
Все, що буде написано нижче - скоріше рекомендації, аніж догми і правила, але не варто думати, що от саме твоєї лінивої до читання дупи вони не стосуються. Вони стосуються всіх, ну окрім адмінів, і то, коли вони нап'ються. В цілому ж для того, щоб твою статтю швидко не каюкнули, а розвинули у щось серйозне, їх все ж варто прочитати. І користь для душі, і спокій для серденька.
Правила
В нас на цьому чудовому тихому, а головне такому своєму сайті все ж існують свої директиви, яких варто дотримуватися незалежно від того, ким ти є.
Директива перша: за нами не слідкує ні СБУ, ні ЦРУ, та й на славу Вікіпедії ми не посягаємо, тому надто багато достовірної інформації писати не потрібно, головне щоб було цікаво і лулзово.
Директива друга: звичайно, ніхто не змушує тебе писати правду, тільки правду і нічого крім правди, але відверта брехня також нікому не потрібна. До речі, дивись пункт 5.
Директива третя: не викаблучуйся і пиши природньо. Так, як би ти щось розповідав знайомій блондинці, але не скотись у відвертий блондинізм, бо, сподіваємося, читати це будуть все ж нормальні люди.
Директива четверта: користувач не завжди правий. Редактор не завжди правий. Шановані адміністратори завжди праві!
Директива п’ята: абсурдність просто заради абсурду і відвертий бруд нікому не потрібні.
Створення статті
Вимоги до статей Меморії досить прості — достатня кількість лулзів і достатня кількість фактів. Головне - будьте готові пояснити адміністраторам, чому ця стаття має знаходитися на ФМ.
Важливо також пам'ятати про те, що ФМ - не словник, і статті, які складаються з одного абзацу, нам не потрібні. Якщо Вам конче потрібно висловитися, але висловлювань вистачить на 2-4 абзаци — поміщайте це одразу у відповідну сторінку Словника.
Спочатку прочитай цю статтю, вона багато чого зможе тобі розповісти. Якщо коротко, Файна Меморія - це енциклопедія Лулзів, Фактів і Драми [1]. Іншими словами, це збірка усього цікавого, що можна знайти в інтернеті. Але на відміну від тієї ж Вікіпедії, уся інформація подається тут більше через призму власного світосприйняття. Якщо в тебе є оригінальна думка про якусь цікавинку, ми будемо раді, якщо ти нею поділишся. Але є визначена межа абсурдності, яку не можна переходити. Якщо без цього ніяк - тоді ти помилився адресою, тобі потрібно на Інциклопедію [2].
Також не потрібно забувати, що можливо про це вже було написано. На проекті існує пошук, через який ти зможеш знайти усе. Можливо те, про що ти хочеш написати, вже є частиною іншої статті? Подивись також у Інкубатор, там є кілька статей, які чомусь не видалили, але які ще не мають права називатися повноцінними статтями, можливо їм не вистачає саме тебе?
Себто, золоте правило: спочатку луркаємо і думаємо, а потім пишемо.
З чого почати статтю
Отже, ти всеж таки вирішив створити свою статтю. Відомо, як корабель назвеш, так він і попливе. Є кілька правил для назви статті.
- Назва має починатися з Великої літери латиниці чи кирилиці. Це технічні обмеженності.
- Вона може починатися зі спецсисволів, але є велика ймовірність того, що користувач просто не зможе перейти на цю статтю. Тому краще створити редірект з назви без символа. Наприклад є стаття b, яка починається з символу /. Скоріш за все ти не потрапиш на цю статтю, тому є спеціальна сторінка-перенаправлення b, через яке ти зможеш потрапити на потрібну статтю.
- Назва має бути не надто довгою і складною. Обери найтиповішу назву і потурбуйся про сторінки-перенаправлення, щоб читач міг легко знайти її.
Власне саму статтю, як і в будь-якій енциклопедії, варто почати власне з назви статті. Жирним шрифтом. Далі варто вказати альтернативні назви описуваного (у випадку з людьми - їх поганяла або реальні імена,за якими вони можуть бути відомі). Посля цього постав ДОВГЕ тире (—) і короткий словниковий опис, накраще на один-два рядки. Це важливо використовувати саме довге тире, тоді почилання на статтю отримають навіть ті, хто набрав назву не у Меморії, а в Гуглі. Не більше пари речень, і простіше, простіше! Не перевантажуйте визначення купою мемів, інакше на статтю покладуть великого і соковитого. Тобто найтиповіше це виглядало б так:
{{#if:|„ | ЖЖ (скорочення від Живий Журнал, в оригіналі LiveJournal), також відомий як ЖеЖешка – сайт livejournal.com. Один з найпопулярніших блогохостингів світу і найпопулярніший на території екс-совку. Створювався для америкосів, але з нез’ясованих обставин став неймовірно популярним серед росіян (друге місце за кількістю користувачів), а пізніше і серед українців (п’яте місце). | “ |
{{#if:| — {{{3}}}{{#if:|, {{{4}}}}} }}}} |
{{#ifeq:Гайдлайнс|Гайдлайнс|}}
Іноді в статтях можна над визначенням помітити цитату, так званий епіграф — віршик, влучний вислів або щось ще, що якось допоможе одразу охарактеризувати настрій статті і т.д.. Взагалі-то така мода прилізла до нас з Інциклопедії, але якщо там цих цитат на одну статтю 99.9%, то в нас трошки інакше. Не рекомендуємо використовувати більше однієї цитати на епіграф.
Після цього треба створити перший заголовок шляхом друку двох символів "=" і продовжувати писати більш докладно.
Як вже було сказано раніше, Файна Меморія є Енциклопедією Лулзів, Фактів і Драми. Отже, ти ладен писати про все, що тобі заманеться, і єдина вимога, яка в нас є - стаття має містити якщо не усі з зазначених елементів, то хоча б один, але у такій концентрації, щоб читач не забував про те що він читає саме Файну Меморію аж до останнього слова.
Імена
Особливо цей пункт стосується статей про людей і персонажів. В якості назви статті необхідно вказувати найвідоміше ім’я персонажа, під яким він найбільш відомий в інтернетах. У дужках згадайте відомі прізвиська. Також, якщо людина або персонаж причетні до Фофудді, варто згадати його ім'я у ній, напр. (фоф. Ляксандр Рьігорьіч).
Енциклопедичні статті про меми
По-перше, ти маєш добре зрозуміти для себе що таке мем. Прочитай відповідну статтю і пам’ятай - це єдине правильне визначення цього терміну для ФМ і усі інші визначення будуть трактуватися як єресь.
Якщо ти зрозумів для себе що це є, тоді вперед - бери якийсь мем і описуй його. Статті про меми - ті статті, які самі по собі можуть не нести лулзів, просто пояснюючи сутність і походження мему. Але без лулзів також не обходиться - лулзи у статтю має принести сам мем. Якщо мем не містить лулзів, то це не мем, а ти - єретик. Читай статтю про мем і виправляйся. Хоча так, є і винятки. Але це не твоя стаття, повір мені.
Статті про меми - це саме ті статті, яким не потрібно багато тексту, суть може бути описана у двох-трьох абзацах і, можливо, картинках.
Стаття про щось інше
Як вже було сказано вище, писати ти можеш про все, що завгодно - про людей, істот, події чи наслідки, предмети, країни, etc., etc., etc., усе, що залишило свій слід у інтернеті, і що має достатню кількість Лулзів, Фактів і, за потребою, Драми. Цікаво те, що стаття може бути сповнена лулзами при майже повній відсутності фактів, але ж ніяк не навпаки — не забуваймо, ми — не Вікіпедія. Самі лише факти не цікавлять просту людину, яка вирішила почитати щось на Меморії. Її цікавить те, з чого можна посміятися, читаючи про таку серйозну людину, як Юлія Тимошенко, чи про таку серйозну подію, як Вибори президента України. Але і сповнюючи статтю лулзами не забувай про те, що ми — не Інциклопедія. Абсурд не є лулзом. Крім того, фактів у статті може бути зовсім трохи у порівнянні до лулзів, але вони все ж мають бути присутні. Це закон.
Щодо статті про москалів
Насправді мені дуже не хочеться про це писати, але ситуація склалася так, що ця проблема стала надто гостро. Цілком можливо, що після прочитання цього розділу у вас з'явиться думка про те, що автор цих слів — страшний русофіл, але повірте, це не так, просто те, про що далі буде йтися мова — страшний рак усього українського інтернету. отже, почнемо.
Усім нам відомо (кому невідомо - слухайте) про те, що більшість росіян ставиться до українців негативно. Усім відомо про те, що вони не сприймають, і навіть гірше того - не вірять у існування української мови. Так, це правда. Але зрозумійте - ви маєте право ненавидіти росіян, але ви не маєте права виливати свою ненависть на сторінки Меморії. Образа росіян - це не лулзи. Це рівносильно крилатому напису на парканах. Біда багатьох у тому, що вони плутають лулзи з позбавленими смаку образами. Якщо ви виріши написати про те, що російська мова — діалект української, це дещо тупо, а не лулзово. І батхьорту це не викличе, а лише facepalm. Якщо вас ображають такі статті про українську мову на деяких російських енциклопедіях, то приховайте свою образу і напишіть про те, як можна зловити лулзів з такої поведінки москалросіян. Стаття має бути написана творчьо і аж ніяк вона не моє бути написано через те, що "про нас таке пишуть - а ми про них таке напишемо". Росія НЕ МАЄ бути основною темою статей на Меморії. Якщо це вас не переконує, тоді послухайте ось що: що подумають ті самі москалі, коли побачать, що на сторінках української енциклопедії так багато згадується про них? Я вам скажу - вони подумають, що єдине, про що можуть розмовляти українці, це про Росію і її жителів. Власне, вони вже так вважають. Не будемо їх переконувати в іншому, але давайте хоча б просто хай це перестане бути правдою. Можливо я утопіст, але я вірю в те, що колись основна маса розмов в україномовному інтернеті буде на нормальні теми.
На завершення статті
Закінчення статті залижить від кожної конкретної статті, але є декілька елементів, які обов’язково мають бути присутні:
- Примітки — навіть якщо ти не використовував приміток, ніхто не може бути впевнений, що примітки не з’являться. Тому цей елемент має бути.
- Дивись також — внутрішні посилання на статті Меморії, які так чи інакше пов’язані з сабжем, або можуть зацікавити читача даної статті.
- Посилання — зовнішні посилання на інші ресурси, Вікіпедію, Інциклопедію або інше за потрібністю.
- Категорії — Найкраще, якщо іх дві. потрібні категорії ти можеш знайти у переліку категорій. Створювати власні категорії ЗАБОРОНЕНО, чому? Дивись нижче.
При написанні статті використовуй Попередній перегляд, і найкраще буде створити статтю лише однією правкою. Пам’ятай, на ФМ є активні користувачі, які переглядають історію останніх правок, не засирай її їм.
Категорізація
Для категоризації статті використовуйте лише ці категорії.
- Для створення нової категорії потрібно не менше семи статей.
- Для створення нової серії потрібно не менше п’ятнадцяти статей, причому половина з них має бути написаною.
- Для створення нового порталу потрібно не менше трьох категорій, і не менше 80 статей.
СТВОРЮВАТИ КАТЕГОРІЇ БЕЗ ДОЗВОЛУ АДМІНІСТРАЦІЇ ЗАБОРОНЕНО! Якщо ви вирішили, що час створити нову категорію, серію чи портал, звертайтеся до когось з адміністраторів на сторінці обговорення і разом вирішимо, чи дійсно потрібна нам ця категорія, серія чи портал.
Створена за власним рішенням категорія буде видалятися без обговорення, а автор може цілком розраховувати на бан.
Дрібнички
Технічна сторона редагування статті
Головне, що ти маєш знати для редагування статті - це вікі-розмітка.
Про плашечки
Плашки в нас теж є, і вони, як правило, сигналізують про те, що зі статтею щось не так! Радимо вкладати їх в початок статті, перед усім контентом. Виключення - плашка {{Недопис}}. Вона має бути у кінці статті, щоб не бентежити читача. Надто багато плашок пихати заборонено, їх має бути одна-дві. Насправді плашки майже завжди символізують про те, що у статті щось не так, і ніколи не поспішай ставити на статтю плашку {{Готова}} - ця плашка для насправді готових статей, які мають бути залочені від змін, а це привілей адмінства. Але краще за все коли у статті взагалі відсутні плашки.
Зовнішні посилання і посилання взагалі
Перше, і я хочу сказати одразу - ми ненавидимо посилання прямо в тексті. Всі посилання - пруфи, додаткова інформація, ще щось інше, все мусить бути у вигляді приміток внизу! Виключення - на блоґи і спільноти в ЖЖ можна ставити посилання прямо в тексті, і для них в нас є навіть спеціальні шаблони. Можливі виключення, але знову ж таки, це не твій випадок.
Внутрішні посилання - це основа будь-якої енциклопедії, і вони мусять бути. Якщо ви проставляєте посилання на статтю, прослідкуйте, щоб воно було з Великої Букви. Так легше. Набагато. Вірте мені. Також поставте посилання на вашу статтю в інших, щоб вашу статтю також можна було знайти.
І ще раз про примітки, але текстові
В більшості випадків текстові примітки — це дебілізм. Це схоже радше на груповий чЯт або війну правок, тому якщо вам є що сказати по сабжу - кажіть це без примітки прямим текстом у статтю. Якщо у тебе є коментарі до статті, то не забувай про те, що у кожної статті є спеціальний додаток - сторінка обговорення.
Закреслення
Закреслення виглядає так і має використовуватися ЛИШЕ для надання статті особливого стилю. Якщо ж ти вважаєш якусь думку неправильною, то просто зітри її і напиши свою. Пам'ятай, надзвичайно велика кількість закреслень і приміток дратує читачів.
Картинки
Текст без картинок — надзвичайно нудна річ. Пам’ятаєте як в дитинстві основним критерієм цікавості книги була присутність достатньої кількості картинок? Нічого не змінілося. Але й тут є декілька вимог:
Кожна ілюстрація має знаходитися праворуч (ліворуч — лише якщо вона не влізла праворуч), з атрибутом thumb і розміром 200px (можливі варіації), і має йти з підписом. Зліва від тексту картинка має розташуватися якщо вона має бути прив’язана до цієї частини тексту, а справа вже є одна. На практиці це виглядає приблизно так, як ви бачите праворуч.
Картинки не мають бути самотні без тексту. Якщо стаття вже скінчилася, а картинки — ні — це погано. Якщо картинок вже так багато, створи галерею.
Саме картинку варто розташовувати на початку розділу, щоб вона рівномірно виглядала поруч з текстом. Якщо картинка передбачається на початку статті, то логічно спочатку мусять йти плашки, потім цитати (якщо вони є), потім посилання на картинку(-и), а потім і сама стаття. Це буде виглядати красиво. Звісно, іноді ці правила порушуються, але вони порушуються, як правило, в «гарних статтях», а їм все можна!
Питання ідеологічні і стильові
Про стильовий копіпиздинг
Дуже часто ми стаємо свідками того, як людина, начитавшись сусідського Луркомору, починає писати статті в його стилі. Хочеться одразу попередити — ми не є калькою російського проекту, і хоч і робимо одну й ту саму справу (про що буде десь там нижче), не варто робити нас подібними. Як ви вже помітили, українська мова набагато багатша як в лексиці, так і в стильовому плані, тому повийобуватись власним стилем тут не тільки не забороняється, а ще й заохочується. Експерименти (ну принаймні поки що) заохочуються теж, поспішайте!
Тематичність
Взагалі, ФМ — це в першу чергу енциклопедія інтернет-мемів. Однак, до прикладу, російська версія давно вже так не вважає і гордо себе іменує «енциклопедією мережевого фольклору». Тобто в цілому як і там, в нас розглядається будь-яка людина/явище/подія, яка залишила слід в інтернетах. Або навіть більше — ми надаємо людині можливість висловити альтернативну точку зору. Тобто саме в нас можна (звісно, під жорстким контролем і слідуванням правилам) висловити альтернативну точку зору на події. На тій же Вікіпедії ви такого зробити не зможете, хе! Тому користуйтесь можливістю, але завжди думайте головою перед тим, як щось написати.
Як вже було сказано вище, стаття має бути написана якомога більш людською мовою. Не потрібно пояснювати один мем через інший, суть мему має зрозуміти навіть той, хто щойно підключився до інтернету і взагалі не розуміє ще, куди він потрапив. У статтях з драмою можливі такі лексичні елементи, які можуть підсилити драматичність сабжу, але до них немає єдиних вимог — щоб писати таке, ти маєш бути письменником, а ніхто не може виставляти вимоги справжньому письменнику. Ех, шкода що ти не письменник.
Матюки
З давніх давен матюки були способом привернути увагу молоді. Дієвим способом, треба відмітити. Саме тому раніше був таким популярним гурт Сєктор Ґаза, а зараз серед все тієї ж молоді таким популярним є стиль реп. Але ми з вами тут пишемо не для школярів (принайні ми в це віримо), тому викориснання dirty language має бути дуже фільтрованим. Під час прочитання статті не має виникати думки про те, що її писала дитина у хвилини, коли мама виходила з кімнати.
Ні, звичайно, матюки можеть бути присутні, але вони мають подаватися дозовано, і точно не можна скочуватися до рівня вуличного гопницького мовлення.
Ґ/Г
Так склалося, що серед нас є прихильники обох літер у словах, транслітерованих з англійської, російської чи будь-якої іншої мови. Насправді сучасний правопис досі не визначився з тим, що робити з новозапозиченими словами, тому тут діє просте правило:
Статті, першоджерельний автор яких використовує літеру Г, мають і в подальших редагуваннях містити літеру Г у суперечливих словах, а статті, автор яких використовує літеру Ґ — відповідно Ґ. Особливі випадки будуть розглядатися окремо.
Японізми
У статтях про аніме і не тільки може бути потрібним використання японських слів і назв. Найкраще писати їх саме мунспіком, але з тієї причини, що не усі користувачі знають як це читати, краще використовувати паралельно написання кириличними чи римськими літерами. Усілякі Поліванови та Гепбьорни вигадали транскодинг японської мови на англійську та російську. Вони є єдиними офіційними науково погодженними авторитетами, тому ніхто вас не вб’є за їх використання (хоча від срачу також ніхто не застрахований), але більшість користувачів схиляється до так званої української транслітерації, яка ще не має наукового підгруннтя. Якщо коротко про основні її особливості — вона є кириличною на основі української, і відрізняється від Поліванова передачею звуків Shi і Ji, як Ші і Джі, а не Сі і Дзі. Це обумовлено більшою фонетичною різноманітнітністю української мови у порівнянні з російською.
ДАЛІ БУДЕ.
Виноски
- ↑ Хоча, що таке Драма з Великої Літери не знає толком ніхто
- ↑ Якщо Твоя стаття складатиметься лише з одного абсурду, її викинуть в Інкубатор і в Інциклопедії, якщо це Тебе якось втішить. А ще там у Нутуйвотеці можна писати різноманітні 3,14здуваті віршики. Лол.